Historia

Detail - Karpiówka
Już ponad 130 lat minęło od czasu, gdy w austriackiej Styrii wybudowano pierwszą cegielnię i wypalono w niej pierwszą dachówkę ceramiczną.

Wydarzyło się to w roku 1881 w małym miasteczku Gleinstätten na południu Austrii. Cegielnia ta przeszła później do historii jako spółka Tondach, która dziś jest obecna w 11 krajach europejskich. Jej produkty, dachówki ceramiczne i cegły, charakteryzują się najwyższą jakością, trwałością, długowiecznością oraz wysoką wartością estetyczną. Czeska spółka Tondach działa na rynku od 1992 roku.

Od początków aż po nowoczesne technologie

Na początku istnienia cegielni w Dolnej Austrii, cegły i dachówki były formowane ręcznie, a nastepnie wypalane w okrągłych piecach opalanych drewnem. Te trudne początki zastąpiły jednak lata rozkwitu, kiedy zostały położone podwaliny przyszłego sukcesu firmy, która następnie rozwinęła swoją działalność w sąsiednich krajach a dziś jest znana jako Tondach. Ważnym krokiem w historii firmy był rok 1964, w którym nastąpiło przejęcie cegielni w Gleinstätten przez Franza Olbricha. Olbrich położył kamień węgielny "fabryki numer 1", w której następiło przejście na wypalanie w tunelowym piecu gazowym. Rewolucja przebiegła również w dziedzinie urządzeń produkcyjnych, które od tego okresu są sterowane przez najnowszą technologię komputerową.

Tondach a Austria

Fabryka w austriackim Gleinstätten z czasem rosła. Do "fabryki 1" została w 1983 roku dobudowana druga fabryka szlifowanych dachówek suwakowych, a prawie sześć lat później - trzecia. Stało się to z powodu dużego popytu na produkty z Tondach firmy. Budowa nowoczesnych zakładów nie ograniczyła się jednak do regionu Styrii. Na przykład w 1992 roku doszło do przejęcia fabryki dachówek ceramicznych w pobliżu Grazu, a trzy lata później, w 1995 roku, rozpoczęła produkcję dachówek ceramicznych fabryka Ziegelwerk. Ważnym rokiem był rok 1999, kiedy istniejąca dotąd spółka Ziegelwerke Gleinstätten Gesellschaften została zarejestrowana jako Tondach Gleinstätten AG. W pobliżu fabryki macierzystej została wybudowana centralna fabryka produkująca materiały do wykańczania płytek i centrum szkoleniowe dla dekarzy.

Pierwsze kroki na rynkach zagranicznych

Rozszerzenie firmy poza Austrię przebiegło w 1992 roku. Pierwszym krajem, w którym obecna firma Tondach rozpoczęła swoje działania biznesowe, były Węgry. Spółka nabyła tam dwa zakłady produkcyjne i stale rosła. W 1995 roku firma weszła na rynek chorwacki a rok później wstąpiła do Bośni i Hercegowiny, gdzie została założona spółka handlowa w Sarajewie. W tej dziedzinie firma w dalszym ciągu inwestowała znaczne kwoty, które miały na celu unowocześnienie produkcji i zagwarantowanie najwyższej jakość produkowanych wyrobów.

Ekspansja na 11 rynków europejskich

Oprócz Węgier, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, spółka Tondach weszła rónież w 1998 roku na słoweński rynek, gdzie inwestowała w innowacyjne procesy produkcyjne. Liczne sukcesy międzynarodowe zmotywowały Tondach do wejścia na kolejne rynki europejskie, a mianowicie do Macedonii, Serbii, Rumunii i Bułgarii. W 1997 roku Tondach rozpoczął działalność na Słowacji, gdzie o rok później uzyskał zakład w Pravnie w województwie Nitrzańskim.

Tondach w Republice Czeskiej

Spółka Tondach obchodziła w roku 2012 20 lecie wejścia na rynek czeski. Jej pierwsze inwestycje w Czechach były związane z zakładami Hranice s. r. o. i Šlapanice s. r. o., w których spółka najpierw kupiła akcje. W następnych latach doszło w obu zakładach do rozległej przebudowy i modernizacji za kwotę przekraczającą 1 mld koron czeskich. W 1998 roku Tondach zaczął pracować nad dalszym rozwojem swej produkcji w Czechach. Od francuskiego koncernu nabył akcji spółki Jirčany a.s. Na przełomie tysiąclecia, a dokładniej w 2000 roku, na terytorium Czech firmy te połączyły się i wytworzyły spółkę Tondach Česká republika s.r.o. Następnym krokiem rozwoju spółki był zakup czeskiej cegielni Josef Meindl s.r.o. Ostatnim krokiem w Czechach jest narazie uruchomienie nowej linii produkcyjnej w fabryce w Hranicach w 2009 roku.

Polecane informacje