Dach należy zabezpieczyć przed działaniem siły ssącej wiatru - tzn. dachówki muszą być przymocowane.

Dach należy zabezpieczyć przed działaniem siły ssącej wiatru - tzn. dachówki muszą być przymocowane.
Obciążenia spowodowane wiatrem w przypadku dachu pokrytego dachówką ceramiczną zależy od:
Dokładne określenie obciążeń oraz związane z tym przymocowanie dachówek oblicza się według CSN 730035. Obciążenia konstrukcji budowlanych oraz EN 1991-2-4 Zasady projektowania i obciążenia konstrukcji, część 2-4: Obciążenia konstrukcji - działania wiatru.
(Schemat obszarów oddziaływania wiatru i przykłady tabel potrzebnych do koniecznego przymocowania dachówek umieszczone są w Zasadach projektowania i wykonania dachów, wydanych przez CKPT Czechy i Morawa).
Nawet bez wykonania obliczeń, przy układaniu dachówek obowiązują przepisy techniczne producenta, który określa niezbędne minimalne zabezpieczenie:
Dachówki przymocowuje się za pomocą specjalnych klamer z galwanizowanej stali ocynkowanej - bocznych do górnej części, z boku lub za pomocą ocynkowanych gwoździ, wkrętów lub śrub z pokryciem przeciwrdzewnymi, ewentualnie za pomocą drutu o przekroju min. 1 mm (dachówki cięte w koszu dachowym, pokrycie mnich-mniszka).
Od obciążenia konstrukcji zależą również przekroje łat dachowych. Przekrój łat ustala się ze względu na wagę i nachylenie pokrycia, odległości krokwi i obszaru klimatycznego. Minimalny przekrój to 30 x 50 mm. Przekrój kontrłaty określa się w oparciu o wymagania przekroju wentylacyjnego oraz nośności, powinien wynosić minimalnie 50 x 30 mm (optymalnie 50 x 50 mm).