Stresni system Tondach (vizualizace) - odvetravaci komplex

Poszycie dachu z wentylacją

Dach powinien chronić przed wiatrem. Dlatego powierzchnia dachu pokryta dachówkami ceramicznymi Tondach jest skonstruowana jako dwuwarstwowa lub trzywarstwowa konstrukcja z wentylacją.

Przykłady konstrukcji poszycia dachu z wentylacją

Dach trzywarstwowy z wentylacją z folią dyfuzyjną TONDACH FOL

Dach dwuwarstwowy z wentylacją z folią dyfuzyjną TONDACH FOL N

Celem wentylacji jest:

  • usuwanie wilgoci zewnętrznej, która przedostała się przez zadaszenie,
  • usuwanie skondensowanej wody, wytwarzającej się pod pokryciem,
  • odprowadzanie wilgoci wewnętrznej, przenikającej z pomieszczeń mieszkalnych (kuchnia, łazienka),
  • wyrównywanie różnic temperatur w konstrukcji, co prowadzi do usunięcia naprężeń w materiałach,
  • usuwanie ciepła z dachu, nagromadzonego w wyniku działania promieniowania słonecznego,
  • wyrównanie temperatury w pokryciu dachu, co powoduje na przykład, że dach pokryty śniegiem równomiernie się roztapia - zapobiega to tworzeniu się oblodzenia na dachu oraz lawin śnieżnych spadających z powierzchni dachu.

Jeśli brakuje wentylacji, dach i cała konstrukcja są dłużej narażone na działanie wilgoci, a zatem są zagrożone wszystkie elementy konstrukcji dachu (łaty, kontrłaty, krokwie, pokrycie dachowe i ewentualnie izolacja termiczna). Może wtedy zostać skrócony okres trwałości oraz funkcjonalność całego pokrycia. W związku z tym, zasady te powinny być respektowane i uwzględniane zgodnie z projektem konstrukcji dachu już ramach w projektu.

Dachy z wentylowaną przestrzenią pod pokryciem posiadają zgodnie z normami DIN 4108, ÖNORM B 2219, B 4119, ČSN 730540, ČSN 731901 oraz zgodnie z Zasadami projektowania i wykonania dachów, określoną minimalną powierzchnię wentylacji:

  • W krawędzi okapu 2,0 ‰ przylegającej powierzchni dachu, co najmniej 200 cm2 na 1 mb okapu.
  • W środkowej części musi się znajdować powierzchnia co najmniej 200 cm² na 1 metr szerokości (wysokość szczeliny powietrznej na wysokość mierzoną prostopadle do połaci dachowej musi być minimalnie 2 cm).
  • Przy kalenicy co najmniej 0,5 ‰ odpowiednio przynależnej powierzchni dachu, tj. przy długości krokwi do 10 m minimalnie 50 cm2 na 1 mb szerokości kalenicy. Dlatego też, dla każdego modelu dachówki produkuje się dachówki wentylacyjne (przekrój wentylacyjny 12-25 cm²), które są układane w odpowiedniej ilości, w drugim rzędzie poniżej kalenicy. Ilość dachówek wentylacyjnych, odpowiednią dla poszczególnych pokryć, należy obliczyć zgodnie z wielkością powierzchni dachu i rodzajem dachówek ceramicznych. Właściwa i wystarczająca ilość dachówek wentylacyjnych musi być przestrzegana szczególnie w przypadku dachów pulpitowych zakończonych attyką, gdzie ich ilość, w tym przypadku przede wszystkim w pierwszym rzędzie, należy ustalić zgodnie z rzeczywistą powierzchnią części pulpitowej (płaskiej), zob. tabela poniżej. W kalenicy i narożach system wentylacyjny jest uzupełniony pasami wentylacyjnymi i gąsiorami, układanymi na sucho, przymocowanymi do łaty kalenicy za pomocą specjalnych klamer.

Tabela przekrojów wentylacyjnych poszczególnych dachówek wentylacyjnych:

 
 
 
 
 
 
 
 

Typ dachówki
 

Marsylka 12, Hranice 11, Romańska 12, Uniwersalna 12, Samba 11

Jirčanka 13

Marsylka 14, Brněnka 14

Falcówka 11, Stodo 12, Sercówka 11

Polka 13, Karpiówka

 

Przekój wentylacyjny jednej dachówki wentylacyjnej w mm2

25

20

15

18

12

 

Przybliżona liczba dachówek wentylacyjnych na 100m2

20

25

34

28

42

Polecane informacje

Formularz kontaktowy